Havalandırmanın Önemi

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre insanların kapalı ortamlarda bulunduğu zamanlar, havadaki karbondioksit oranı on binde üçü geçerse sağlıksız bir durum söz konusudur.

Özellikle inşaların ve eşyaların yoğun olduğu mekanlarda, hava akımının olmaması durumunda, sağlıksız bir sistem söz konusudur. Yoğun insan ve ürün barındıran ortamlar, kısa sürede kirlenecek ve yeterli temiz hava, havalandırma olmadığı sürece ortama geçmeyecektir. İnsanların nefes alış verişleri, terlemeleri ve her türlü kokusu ortamı kirletmekle birlikte, en kısa sürede havalandırma olmazsa, birçok hastalığın da yayılması kolaylaşır.

Bu tür kapalı mekanlarda hastalıkların yaygınlaşması da bu yüzdendir. Lokal ve merkezi havalandırmaların kullanılmaması, bu ortamları kirli alanlar haline getirecektir.

Toz Filtreleri

Havalandırmaların havadaki toz taneciklerini filtreleyerek, ortama sızmasını engellemesi için toz filtreleri kullanılır.

Düzenli bir şekilde değiştirilmesi gereken bu filtreler, daha temiz bir havanın gerçekleşmesi için önemlidir. Hastane gibi ortamlarda daha yüksek bir temizlik söz konusu olduğu için farklı filtreler kullanılır. Her türlü sıcaklığa dayanıklı olan bu filtreler, her mekana göre değişik seçenekler kullanılarak tercih edilir.

Bazen gereksiz maliyetler kullanılarak ihtiyaçtan daha güçlü bir filtre kullanılır ve bu nedenle  sadece masraf artmış olur.

Havalandırılacak Alan

Havalandırılacak olan alanın insan sirkülasyonu, büyüklüğü, mekandaki eşyalar, mutfak ve tuvaletlerin varlığı gibi birçok etken havalandırma mekanizmasının boyutunu etkileyecektir.

Havalandırma filtreleri kullanmak istediğinizde, mekan analizi sonrasında size sunulacak olan projeye göre kararınızı vermeniz gerekecektir. Gereksiz enerji kayıpları ve kolay temizlenebilirlik özelliği bulunan filtreler her zaman en çok tercih edeceğiniz filtre çeşitleridir.

Filtrelenmiş Hava Temiz Mi?

Filtrelenmiş olan hava temiz bir havadır ve sizi zehirli gazları teneffüs etmekten korur. Havalandırılmış alanlarda bile, toz parçacıkları, egzoz dumanı, kozmetik gazları gibi birçok hava kirletici madde bulunur.

Bu maddelerin yüzlerce insanda aynı anda olduğunu ve kapalı alanın havasını nasıl kirlettiğini düşünürseniz, havalandırmanın önemi konusunda bir fikir sahibi olabilirsiniz.

Havalandırma Fiyatları

Havalandırma sistemi kurulumu, her mekanda farklı boyutlarda olacağı için, fiyat konusunda kesin bir şey söylemek mümkün değildir.

Mekanın özelliklerine ve kullanılacak sistem gereksinimlerine göre fiyat değişeceğinden bütçenizi keşiften sonraki teklife göre ayarlamalısınız.