Hava Kanalı

havalandirma-fabrikaHavalandırma sisteminin ortamdaki havayı dışarı, dışardaki havayı da içeri aktarmasında kullanılan kanallara hava kanalı denir.

Hava kanalları endüstriyel alanlarda ve büyük mekanlarda mühendislik hesaplamaları ile hesaplanmalıdır. Mekana özel bir tasarım gerektiren hava kanalları, biri bile yanlış şekilde monte edildiğinde olumsuz sonuçlara yol açacaktır. Özellikle köşeli yerler, kanal uzunluğu ve kanal sistemleri, uzmanlık gerektiren konular olduğundan hem dekorasyon açısından, hem işlev açısından uygun olmalıdır.

Hava kanallarının tasarımında ince hesaplamalar yapıldığından, mühendislik desteği ile projelendirilmelidir.

Hava Kanalı Neden Önemli?

Hava kanalı, havanın giriş ve çıkışı için izlenecek bir yoldur. Hava kanallarının olması, dekoratif açıdan da iyi bir şekilde kullanılması gereken  hava kanalları, galvaniz çelik saç ve kendinden izolasyonlu kanallar gibi birçok malzeme kullanılır.

Mekan için en ekonomik ve uygun olan malzemenin seçilmesi gerekmektedir. Hava akımının hızına göre değişecek olan kanal dekorasyonu, mekanın yüksek ses verilen alanlarında dikkatli kullanılması gereken malzemelerdir. Yüksek seslerin rahatsızlık vereceği alanlarda kullanılan hava kanalı akımı hızı, ihtiyaçtan fazla kullanılmamalıdır.

Bu nedenle orta ve yüksek hava hızı  kullanılan endüstriyel alanlar, daha ekonomik ve mekan için daha uygun olur.

Hava Kanalı Tasarımı

havalandirma-kanallariMekanın ölçüsüne uygun bir şekilde tasarlanması gereken hava kanalı tasarlanırken dikkat edilmesi gerekenler listesinin en başında, ortamın mimari yapısına da uygun olması gelmektedir.Birbirinden farklı dekorasyon stilleri ile mekanın görselliğini kötü yönde etkilemeyen hava kanalları vardır. Bu kanallar oldukça şık görünebildikleri gibi mekanın hava akımının en iyi şekilde gerçekleşmesini de sağlamaktadır.

Hava kanallarının kullanılması insan ve eşyanın çok olduğu her yerde gereklidir. Bu nedenle proje bazlı olarak düzenlenmesi oldukça önemlidir.

Hava Kanalı Fiyatları

Ülkemizde birçok farklı sektörde kullanılan hava kanallarının fiyatları da projeye göre değişecektir. Çok fazla ses çıkaran sistemler daha az maliyet, sessiz ve kaliteli malzemeler kullanılanlar ise, daha yüksek maliyete neden olabilmektedir.

Hava kanalı fiyatları projenin büyüklüğüne göre de değişmektedir. Bu nedenle fiyat teklifi alabilmeniz için, mekanınız için keşfe gelen ekibin teklifine göre fiyat öğrenebilirsiniz.